Balet Louskáček

Ve čtvrtek 5. 1. jsme se s 29 žáky z 6. ročníku vydali na divadelní představení Louskáček do Janáčkova divadla. Jednalo se o baletní pohádkovou inscenaci na náměty příběhu Ernesta Theodora Amadea Hoffmanna a hudbu složil ruský skladatel Petr Iljič Čajkovskij. Příběh se odehrával na Štědrý večer, kde malá Klárka dostala dárek od svého strýce – veselou hračku louskáčka, který snadno louská oříšky. Bratr Klárky Frantík nechtěně louskáčka rozbije, ale strýc slíbil, že hračku opraví. Klárka šla spát a zdá se jí podivuhodný sen, ve kterém ožívá louskáček a Klárka s princem Louskáčkem se dostává do pohádkové země, kde je vítají hosté slavnosti a všichni vesele oslavují a tančí. Skončila noc a s ní odešlo i noční snění. Ráno se Klárka probouzí u vánočního stromečku a na jejím klíně leží opravená hračka louskáček.

Balet měl dvě jednání, a tak žáci měli možnost si o přestávce prohlédnout divadlo. Dětem se líbily bohaté a barevné kulisy, kostýmy i hudba propojená s tancem.

Mgr. Marie Ryšánková