Základní škola Židlochovice

Atletika – Pohár rozhlasu

Naše škola se dne 4. 5. 2022 zúčastnila okresního kola Poháru rozhlasu v atletice, který na svém stadionu uspořádala AC Moravská Slavia Brno. Soutěžilo se ve dvou věkových kategoriích: Kategorie III (ročník 2008-2010) – 6. a 7. třídy a kategorie IV (ročník 2006-2008) – 8. a 9. třídy. Celkem na účastníky čekalo 6 atletických disciplín.  Pro mladší kategorie to byly: sprint (60 m), běh (600 m dívky, 1000 m chlapci, štafeta (4x60 m), výška, dálka, hod kriketovým míčkem. Pro starší kategorie to byly: sprint (60 m), běh (800 m dívky, 1500 m chlapci, štafeta (4x60 m), výška, dálka, vrh koulí (3kg / 4kg).

Každá škola mohla vyslat 10 žáků, z čehož se každý žák mohl zúčastnit maximálně dvou disciplín a štafety. Na každou jednotlivou disciplínu mohli nastoupit max. tři žáci, do bodové tabulky se pak počítají 2 nejlepší výsledky, tedy nejhorší výsledek z těchto tří se nepočítá. Vyhrává tedy družstvo (škola), která posbírá ze všech disciplín nejvyšší počet bodů. A jak se dařilo naší škole?

V mladších žácích prokázal své rychlé nohy především Jakub Vlček se svým časem na 60 m 8.04 s, což byl toho dne vůbec třetí nejrychlejší čas. Pozadu nezůstal ani výkon Daniela Dvořáka a Václava Studeného, kteří dosáhli času 8.66 s, resp. 8.67 s. Mezi dívkami ve sprintu excelovala Nikola Malá, jejíž čas 8.70 s stačil dokonce na druhé místo mezi všemi. V běhu na 1000 m sice pomyslná bedna nepadla, ale dva nejlepší výsledky Mikhaila Antypenkova a Jakuba Dobrovolného (oba v čase pod 3:30:00) zajistily taktéž velký přísun bodů. V běhu na 600 m dívek skončila třetí Aneta Gottwaldová s časem 1:56.08 a pátá Barbora Lazarová těsně za ní s časem 1:57.94. Šanci jsme naopak nedali nikomu ve štafetě, kde štafeta ve složení Vlček, Flajšinger, Studený, Dvořák jako jediná pokořila hranici 33 sekund a s výsledným časem 32.37 s utekli všem o parník. Dívky předvedly to samé, dokonce ale ve dvojnásobné radosti. Štafeta ve složení  Kučerová, Gottwaldová, Loskotová, Malá skončila první s časem 34.09 s a hned za ní druhá štafeta ve složení  Psotová, Kubištová, Lazarová, Balšínková s časem 34.47 s. Jaký čas zaběhly, můžete porovnat s třetí štafetou, která měla čas „až“ 35.02 s. Ve výšce se zadařilo Tomáši Marschallovi, jehož 150 cm stačilo na druhé místo, stejně si počínala mezi dívkami Tereza Balšínková, která přeskočila 134 cm. Ve skoku doslova uletěl všem Jakub Vlček, jehož bezkonkurenčních 5,31 m spolehlivě zajistilo příčku nejvyšší. Druhý nejlepší výkon se zastavil na          4,91 m, tedy Kuba skočil o celých 40 cm dál než druhý nejlepší v pořadí. Mezi dívkami to tak jasné nebylo, ale přeci jen 4,43 m Terezy Loskotové taktéž znamenalo vítězství. Asi nejméně „povedenou“ disciplínou z pohledu chlapců byl hod kriketovým míčkem, kde bral Daniel Dvořák 8. místo s výkonem 50,60 m (nutno dodat, že mezi 43 startujícími). Mezi dívkami zlatý hod vybojovala Nikola Malá výkonem 43,02 m. Celkové umístění mladších žáků bylo 1. místo se ziskem 4227 bodů. Dívky se také celkově umístily na 1. místě a získaly 5156 bodů. Prvního dne se zúčastnilo závodů 16 škol. Z pohledu ZŠ Židlochovice to byl úžasný výsledek.

atletika_2022_05_1

V kategorii starších žáků vybojoval ve sprintu Tran Duy Anh časem 7.98 s celkově 8. místo. Mezi dívkami se nejlépe umístila Karbanová Tereza s výkonem 8.88 s. V běhu na 800m se zadařilo Skalníkové Ellen, která brala 3. místo s časem 2:44.74, mezi chlapci byl od nás nejlepší Zmrzlý Petr s časem 5:06.85, který stačil na 10. místo. Kluci si ale šetřili síly na štafetu, kde sestava  Böhm, Tran, Drápal, Odehnal obsadila druhé místo výkonem 30.14 s. Dívky nedaly šanci nikomu a v sestavě Urbánková, Ivanová, Karbanová, Daněčková zvítězily časem 34.22 s. Ve skoku vysokém se pro Lukáše Martínka stala konečná laťka ve výšce 150 cm. Na stejné výšce jen s mírně horším zápisem skončil Patrik Odehnal  a brali tak celkové 13. a 14. místo. Mezi dívkami se však dařilo Kláře Urbánkové, jejíž 138 cm stačilo na 3. místo. V dálce jakoby se kluci dohodli, že si zaskáčou společně. Patrik Odehnal, Vojtěch Drápal a Duy Ahn Tran sice neskončili mezi nejlepšími, ale zařadili se hezky za sebou s výkony 490 cm a dvakrát shodně 489 cm. Dívkám se dálka povedla - Lucie Daněčková (2. místo – 486 cm), Viktorie Bayerová (5. místo – 458 cm), Klára Urbánková (7. místo – 450 cm). Že máme nejen rychlé dívky, ale i silné, předvedla ve vrhu koulí Lucie Daněčková, která jakoby se toho dne dívala na dokument s Helenou Fibingerovou a její vrh dlouhý 8,98 m s přehledem zajistil 1. místo. Druhá soutěžící v pořadí hodila „pouze“ 8,52 m. Mezi chlapci si vybojoval Tomáš Kopeček 12. místo výkonem 9,95 m.

I druhý den byla velká konkurence 16 škol. Naši borci vybojovali s celkovým počtem 5131 bodů 3. místo.

atletika_2022_05_2

atletika_2022_05_3

Dívky opět zářily na 1. místě s bodovým ziskem 5407. bodů. Naše škola se znovu ukázala v plné síle. Z okresního kola postoupily tři kategorie do krajského kola v Břeclavi, které se uskuteční 17. května.