Badatelská konference

V pondělí 22.4.2024 se v Mělníku uskutečnil další ročník Badatelské konference. Tato akce se koná pod záštitou vzdělávacího centra Tereza a programu Globe, do kterého je naše škola již několik let zapojena. Badatelsky orientovaná výuka našla v naší škole velkou podporu a prostřednictvím badatelství se žáci na naší škole učí mnoha různým dovednostem - položit si otázku a hledat na ni odpověď, naplánovat si vlastní výzkum, sbírat naměřená data a pracovat s nimi, vytvořit prezentaci a zvládnout ji patřičně odprezentovat.

Na konferenci naši školu reprezentovaly tři žákyně 7.C: Šárka Zemánková, Eliška Sopoušková a Nicol Zitterbartová. Přijeli odprezentovat svůj výzkum Ptačí hodinka. Kromě prezentace měly holky na starost i "stánek" na tzv. tržišti nápadů, kde ostatním zájemcům z řad studentů i pedagogů vysvětlovaly další aktivity, se kterými jsme na konferenci přijeli - filtrování vody a zjišťování přítomnosti mikroplastů, měření výšky stromu pomocí Christenova výškoměru anebo již zmíněný výzkum zaměřený na ptactvo.

Na konferenci prezentovalo dohromady 31 žákovských týmů, některé i z ciziny - Slovinsko, Gruzie, Ukrajina, Irsko.

Akce byla velmi úspěšná a myslím, že nás všechny "nakopla" k dalším aktivitám.

A jak to vidí žákyně?

Šárka: "Na badatelské konferenci v Mělníku 2024 se mi líbila organizace,hudební vystoupení,výhled na soutok a horu Říp s městem Mělník. Také mě velmi bavilo přednášet naši prezentaci o našem výzkumu a předvádět mikroplasty pod mikroskopem. Moc se mi to líbilo."

Eliška: "Nejvíce se mi líbilo prezentování naší prezentace s názvem ,,Ptačí hodinka,,. Negativní věci mě nenapadají. Výlet jsem si velmi užila."

Nicol: Po vybalení jsme se šli projít po městě, viděli jsme krásné náměstí, soutok Labe s Vltavou a také nádherný západ slunce. Další den jsme prezentovali náš výzkum Ptačí hodinka. Po prezentaci jsme ostatním ukazovali naše badatelské výzkumy. Bylo to měření stromů a mikroplasty. Na závěr jsme se sešli v tělocvičně, dostali jsme diplomy a jeli jsme domů. Líbil se mi západ slunce, procházka po městě a prezentování Ptačí hodinky.

Mgr. David Kopeček