Základní škola Židlochovice

Exkurze do Osvětimi

Vybraní žáci z 9. ročníku měli ve čtvrtek 20. 10. možnost zúčastnit se exkurze do polské Osvětimi. Pedagogický doprovod tvořily paní učitelky Bravencová a Havlíčková a pan učitel Prášilík.

Navštívili jsme místo, kde se odehrála nejděsivější tragédie v novodobých dějinách lidstva.

První část exkurze probíhala v koncentračním táboře Osvětim-Auschwitz, kde jsme byli rozděleni na 2 skupiny. Každá měla svého česky hovořícího průvodce či průvodkyni. Po dobu prohlídky jsme měli zapůjčeny sluchátka a ostatní návštěvníci a skupiny nás tím pádem nerušily. Viděli jsme připomínky hrůzných činů, které v nás zanechaly nesmazatelnou stopu o nacistických zločinech. Fotografie v galerii nastíní, co jsme tam viděli, například popravčí zeď.

Druhá část prohlídky se odehrála ve vyhlazovacím táboře Březinka-Birkenau. Prošli jsme tímto táborem, viděli jsme ubytovací barák uvnitř, zbytky zničených spalovacích pecí, koleje kudy přijížděly transporty mnoha nevinných lidí. S pocitem významné životní zkušenosti jsme opustili tento vyhlazovací tábor a náš autobus nás dopravil nazpět do Židlochovic do našich domovů.

Osvětimská zkušenost se naším žákům vryje do paměti a doufejme, že se nic z toho v budoucnu nezopakuje.

 

Mgr. Prášilík Adam