Základní škola Židlochovice

Den Země

Den Země je největším svátkem naší planety a jeho poselstvím je boj za lepší životní prostředí a větší zájem o ekologii. Letos se do něj zapojila i naše Základní škola Židlochovice ve spolupráci s Gymnáziem Židlochovice. Ze všech žáků, kteří měli zájem podílet se na akci, byl sestaven realizační tým, který na programu pracoval již od října. Veškeré vynaložené úsilí vyvrcholilo úspěšnou akcí v sobotu 22.dubna.

Počasí nám přálo, a proto jsme nemuseli řešit náhradní prostory a vše se mohlo odehrát venku na zahradě naší školy.

Co bylo možné zažít?

Naším hlavním cílem bylo, aby si návštěvníci všech věkových kategorií odnesli nové zážitky, ale hlavně vědomosti. Ty byly všem příchozím předávány formou her a zajímavých prezentací. Žáci připravili prezentace například o uhlíkové stopě, fast fashion nebo projektech, kterými přispívají k lepšímu a udržitelnému životu na naší škole. Ti menší měli možnost odnést si nové vědomosti a dovednosti ze zážitkové stezky s úkoly, bylinkové stezky, výtvarné dílny, která využívala materiál, který by se normálně vyhodil, nebo různých doprovodných her. 

Milovníci sportu si mohli vyzkoušet orientační běh pro začátečníky, taktéž na pozemku naší školy.

Každý, kdo za námi zavítal, měl možnost zakoupit si produkty od školní firmy Natuety, která vyrábí přírodní kosmetiku. Při příležitosti Dne Země, byl připraven i workshop, kde bylo možné vyrobit si něco ze sortimentu naší školní firmy. Kromě kosmetiky byly k prodeji, či výměně za jiné, sazenice rostlin.

Pečovat o planetu ale nemusíme jen tím, že budeme správně třídit odpad, můžeme třeba z našeho jídelníčku vyřadit maso. Jak na to nám předvedla školní jídelna, která připravila tři vegetariánská jídla. Žáci volitelného předmětu vaření nám zase ukázali, že i ze zbytků, se dá vytvořit kulinářské dílo. 

Během dne bylo možné poslechnout si dvě kapely. První kapela B-effect je složená z nadaných žáků základní školy a gymnázia v Židlochovicích. Jejich první vystoupení bylo právě na Dni Země a jsme rádi že jsme mohli být jejich první fanoušci.

Jako další vystoupila kapela Zelené koule, což je kapela, ve které účinkuje jeden z našich oblíbených učitelů. Kapela skládá písničky zaměřené na životní prostředí, tudíž skvěle zapadly do tématu dne.

Děkujeme všem žákům a učitelům, kteří se na Dni Země podíleli. Taktéž děkujeme všem, kdo nás přišli podpořit a doufáme, že příští rok se nám povede další skvělá akce pro veřejnost.

Za pořadatelský tým

Anna Bukovinová a Klára Samsonová