Základní škola Židlochovice

Deváťáci v České televizi

Žáci devátého ročníku z volitelného předmětu Estetická a mediální tvorba navštívili brněnské studio České televize - nejmodernější budovu této televize v naší zemi. Naším průvodcem byl Zdeněk Truhlář, moderátor a editor zpráv pořadu Dobré ráno s ČT. Čekalo nás hodně zajímavých míst a pracovišť, dokonce i natáčení jednoho soutěžního pořadu.

V úvodu nás náš průvodce seznámil s historií současné budovy ČT, která se nachází v Brně-Líšni. Byla postavena a dokončena teprve v roce 2016. Dříve sídlila tato televize v budovách v centru Brna.

Na začátku cesty uvnitř ČT jsme prošli maskérnou, kostymérnou i skladem kulis. Pak jsme zavítali do studia, kde se to ráno živě vysílalo Dobré ráno s ČT - moderátoři byli ještě na place a radili se ohledně zítřejšího programu. Vybavení a technika v takovém studiu byla všude okolo, spousta kamer a světel.

V dalším studiu se moderátorka Eva Machourková a soutěžící zrovna chystali na natáčení pořadu AZ kvíz. Jeho část jsme potom shlédli z monitorů v režii a u zvukového mixu. Pak jsme nakoukli do střižny a navštívili zpravodajství v newsroomu - takhle dopoledne je tam docela klid.

Poslední zastávka byla ve studiu, kde se vysílají regionální zprávy - pult, kamera, čtecí zařízení - vše bylo připraveno. Měli jsme tam 14 nadějných mladých moderátorů. Kdo z nich zavítá na obrazovky za pár let?

Naši žáci viděli zákulisí naší veřejnoprávní televize. Viděli to, co se skrývá za obrazovkou. Viděli práci mnoha lidí, kteří se na vysílání podílí. Takže něco nového objevili, něco se naučili a něco z toho se jim v budoucnu může hodit.

Mgr. Prášilík Adam