Energetické nápoje

Vážení rodiče žáků 2.stupně. V poslední době jsme opět u vašich dětí zachytili energetické nápoje, které si přinesli do školy. Pokud žák přijde do vyučování posilněn tímto nápojem, je opravdu velmi obtížné ho něco naučit a zvládat jeho nestandardní chování během hodiny. Znovu  dětem vysvětlujeme škodlivost těchto chemických produktů a prosíme i Vás, abyste z titulu své rodičovské autority podpořili naše snažení. Pro doplnění Vašich argumentů uvádíme několik bodů, jejichž závažnost možná překvapí i některé z Vás.

Energetické nápoje

-          Jsou to povzbuzující energetické nápoje

-          Základní účinnou látkou je kofein, který má povzbuzující účinky na náš organismus, podporuje    zvýšený stav bdělosti, zvyšuje krevní tlak a tepovou frekvenci, zrychluje metabolismus, odvodňuje organismus, vyvolává nervozitu, úzkost, popudlivost. Nezapomínejte, že kofein je droga, na kterou si dětský organismus snadno vypěstuje závislost.

-          Nejsou klasifikovány jako potraviny, ale jako doplňky. Nedodávají tělu žádné potřebné živiny.

-          Protože dehydratují, nedoporučují se pít „na žízeň“. Je potřeba spolu s nimi vypít hodně vody.

-          Neposkytují tělu tu správnou využitelnou energii. Tu dostává naše tělo z jídla. Lepší  je za ty peníze jít na oběd nebo si pochutnat na banánu, obloženém chlebu a sklence vody. Energie z nápojů je vyvolána uměle pomocí taurinu. Jde pouze o psychickou a fyzickou stimulaci.

-          Ovlivňují účinnost léků

-          Jeden nápoj obsahuje tolik cukru, že po jeho konzumaci překročíte denní povolenou dávku až 6x. To může vést k obezitě nebo dentálním problémům.

-          Pro děti není tento chemický nápoj vhodný vůbec!

Děkujeme Vám, že nám pomůžete co nejvíce omezit tento negativní jev.