Základní škola Židlochovice

Exkurze do Kutné Hory

Ve středu 25. 4. 2018 se třídy 7. A a 7. E zúčastnily dějepisné exkurze do Kutné Hory. Od školy se odjíždělo v brzkých ranních hodinách, takže žáci k autobusu přicházeli ještě zívající, brzy však pookřáli a těšili se na výlet.

Program v Kutné Hoře byl nabitý. Jako první jsme si prošli stříbrné doly, před prohlídkou jsme si oblékli perkitl (tradiční hornický plášť) a na hlavu nasadili přilbu se svítilnou. Cesta dolem byla opravdovým zážitkem. Tunely byly úzké a nízké, místy jen 40 cm široké a 120 cm vysoké. Všichni jsme to ale zvládli bez problémů. Poté jsme se vydali na Vlašský dvůr, kde jsme se dozvěděli něco o ražbě českých grošů, paní průvodkyně nám dokonce několik mincí vyrazila na památku. Následovala prohlídka chrámu sv. Barbory, monumentální stavby zasvěcené patronce horníků. Na závěr dne jsme přejeli do Sedlce, kde jsme si se zatajeným dechem prohlédli kostnici, na jejíž výzdobě se podílel i slavný Santini.  Po kostnici už jsme nasedli do autobusu a vydali se na cestu domů.

 

Mgr. Zuzana Hennebergová