Základní škola Židlochovice

Exkurze do Rajhradu

 Ve středu 16. května jsme se ve volitelném předmětu Náš region v devátém ročníku vydali navštívit a prohlédnout si nedaleký Rajhrad. V uplynulých hodinách se žáci ve skupinách věnovali projektu o Rajhradu. Ve svých projektech zjišťovaly zajímavé informace a poznatky z historie i současnosti této obce. Teď jsme se chtěli podívat na místa, o kterých jsme jen četli a viděli na obrázcích.

Na úvod naší cesty jsme si prohlédli pomník sovětského generála Kozyra ve Střední zahradnické škole. Cestou do středu města jsme se také zastavili u rajhradské základní školy, kde stojí pomník TGM. Rajhradskou kuriozitou jsou dva kláštery. My jsme se zastavili u toho ženského, kde sestry těšitelky vedou hospic pro seniory a imobilní spoluobčany.

Hlavním bodem programu byl mnohem slavnější Benediktýnský klášter, kde jsme se od pana průvodce dozvěděli spoustu zajímavostí z historie této cenné památky. Jako zpestření se nám v zahradě kláštera předváděli samečci páva před samičkami.

Cestou zpět už nás čekaly jen krátké zastávky – středověká kašna, kostel sv. Kříže. Prošli jsme historickým jádrem města. Autobus nás dopravil zpátky do Židlochovic, kde naše putování skončilo a my se rozešli domů či na oběd do školní jídelny.

Doufám, že tato návštěva prohloubila zájem našich žáků o historii vlastního domova a kraje.

 

Mgr. Prášilík Adam