Základní škola Židlochovice

Exkurze kryt 10-Z

Exkurze kryt 10-Z a Petrov, 5.A

Ve čtvrtek 14.10. jsme se vypravili na další poznávací výlet po památkách Brna. Tentokrát jsme navštívili léta utajovaný atomový kryt 10 – Z pod Špilberkem a také kostel Petrov.

Kryt sloužil ve druhé světové válce jak protiletecký, po válce v něm bylo uskladněno víno a v době komunismu byl tajně přebudován na velmi utajovaný protiatomový kryt, který měl v případě atomového útoku ochránit asi 500 lidí a to pouze významné politické hlavy z řad komunistů a vojáků v Brně. Celý prostor byl vybaven tehdy dostupnými technologiemi, které jsou dodnes zachovány v unikátním stavu. Děti si mohly vyzkoušet vojenské kabáty a helmy, zhlédli zajímavé prostory s původním vybavením.

Po prohlídce vnitřních prostor kostela Petrov jsme vyšlapali řadu schodů do věže kostela s krásnou vyhlídkou a navštívili také přilehlou klenotnici. Velkým překvapením pro nás bylo spuštění zvonů, které začalo právě při naší návštěvě věže. Naštěstí nikdo neohluchnul a všichni žáci i druhý den slyšeli dobře.