Základní škola Židlochovice

Exkurze pro žáky 9. ročníků

Akce „kulový blesk“ již po desáté!

Co je to kulový blesk? Přece úžasná stará česká komedie o stěhování! Ale také akce pro žáky 9.ročníků naší ZŠ!
Když byly devítky 3, ještě to šlo, ale nyní, když je jich 7, už je to oříšek. Rozdělte 180 deváťáků, domluvte alespoň 12 provozů, propojte tak, ať skupiny stihnou i dvě exkurze za dopoledne. A ať ti, kteří už ví, kam směřují, jdou do zvolených provozů. Uf. Akce může začít!
Sraz před školou, rozdělení do skupin, kontrola seznamů, poučení o bezpečnosti, sdělení programu, diskuse co očekávají od dnešního dne, rozchod na jednotlivé provozy, exkurze, návrat, reflexe, oběd, konec akce! 
Velký dík patří všem provozům, které nám umožnily prohlídku a všem ochotným vedoucím, kteří nám řekli vše, co tápající žák potřebuje vědět. Jsou to: Elakov Nosislav, Xella Hrušovany, Scania Brno, ŠZP Žabčice, 1.stupeň ZŠ Tyršova, Papírna Moudrý, Dřevomonta, CDT, Hortis, Elektro Karban, Lesy ČR Židlochovice a Geoinformatika ve škole s Mgr.Komínkem.

Všem děkujeme a za rok na viděnou!
Mgr. Alexandra Bravencová

Elektro Karban

Dne 17. 10. se všechny deváté třídy vydaly na exkurze po okolních podnicích. Do elektra Karban se vydala skupina s paní učitelkou Pavlínou Jabůrkovu.

Po příchodu nás přivítal pan Karban. Nejdříve nás zavedl do chodby, kde měl vystavené životopisy významných fyziků, ale na zeď si pověsil i životopis našeho prvního prezidenta T. G. Masaryka. Následně nám řekl, co fyzici objevili a zavedl nás do „schůzkové“ místnosti.

Tam jsme si mohli prohlédnout sbírku všeho možného od elektrických přístrojů po nálezy z druhé světové války.  Avšak nebylo to jen o pozorování sbírky, ale vysvětloval nám, jak fungují různé elektrické součástky, z čeho se skládají a k čemu jsou dobré.

Poté začal povídat o výrobcích, které vyrábí ve své firmě. Například z čeho se vyrábí a odkud vozí suroviny pro výrobu potřebné. Některé suroviny se vozí ze Švýcarska.

Ukázal nám stroje, které používá na výrobu autotransformátorů a dalších věcí, a ještě nás zavedl do skladu, kde nám dovykládal poslední informace o výrobcích a strojích.

Poté jsme se už rozloučili a poděkovali jsme za provedení firmou. 

Tuto exkurzi bych rozhodně doporučil komukoliv, kdo se chystá na elektrikářskou školu nebo by měl zájem o práci v tomto oboru.

Daniel Peška z 9.C

ŠZP Žabčice

V úterý jsme měli exkurzi do kravína v Žabčicích. Přijeli jsme tam o hodinu dřív a díky tomu jsme viděli porod telátka v přímém přenosu! Paní hlavní zootechnička nás vedla od ustájených krav na mléko, přes těhotné jalovičky až do porodnice, kde jsme zrovna měli štěstí a viděli příchod telátka na svět. Bylo celé černé a my jsme mu dali jméno Gertrůda. Potom jsme si prohlédli další telátka a taky dojírnu, dozvěděli se, kolik krav se denně dojí, kolik mléka průměrně a kam se vozí k dalšímu zpracování. Také už víme, kolik lidí a jaké profese zde pracují.

Po cestě zpátky jsme se zastavili ještě v Hortisu a tam nám také ukázali jaké rostliny a jak zde prodávají. Tento den si všichni moc užili, příště klidně i delší exkurze!

Nicol Jarošová a Klaudie Rajlichová z 9.F

Xella

Dne 17. 10. 2023 jsme s naší skupinou deváťáků a panem učitelem Machem vyrazili na exkurzi do stavebnictví Xella v Hrušovanech u Brna.

Dostali jsme  oranžové vesty a připínací cedulku, na které bylo napsáno „exkurze“. Na začátku prohlídky nám bylo stručně vysvětleno, z jakých materiálů tam vyrábí a jak kde ty materiály skladují. Následně jsme zamířili dovnitř, a první čeho jsme si všichni okamžitě všimli, byl zápach a silná vrstva prachu, co tam vše pokrývala. Pán, co nás provázel, nám pěkně popsal úplně vše, co mohl.

Po chvíli jsme se šli podívat do zadní části, kde jsme viděli opravování nějakého senzoru a balení už hotových cihel. Hotové cihly obalili do obalu a plamenometem opalovali. Následně jsme se přesunuli do odlehlejší části, kde jsme viděli skladování kvádrů, které si připravovali na řezání a následné zabalení. Viděli jsme i nově vybudovanou klimatizovanou svačinárnu.

Dozvěděli jsme se tam, jaký plat na jakých pozicích tam lidi můžou získat a celkově jsme zjistili, jak to tam chodí, jak to vypadá, co se tam dělá, s jakými stroji tam pracují a jaký tam mají super kolektiv.

Celkově si myslím, že exkurze byla zajímavá a pro lidi, kteří nad takovou prací přemýšlí, bych tuto exkurzi určitě doporučil.

Ondřej Glomb z 9.C

Základní škola - I. stupeň

Dnes vám povím o tom, jak proběhla exkurze a vyzkoušení si učit na 1. stupni v Židlochovicích na Tyršově v úterý 17.10.

Učily (samé holky) jsme dohromady čtyři hodiny ve 2. C. češtinu, matematiku, prvouku a čtení. Rozdělily jsme si práci tak, že každá vedla jednu hodinu a zbylé tři holky pomáhaly.

Rozvrhové pořadí bylo takové, jak jsem vyjmenovala. První hodina děti pracovaly většinou na pracovním listě nebo v pracovním sešitě. Spolužačku Vanesu si děti okamžitě zamilovaly, tak jako nás všechny.

Druhou hodinu matematiky jsem vedla já, s dětmi jsem počítala pyramidy a další úlohy. Ke konci druhé hodiny jsem vyzkoušela, jak obstojí ve hře „Živé pexeso“. Hra se jim tak zalíbila, že chtěli druhé kolo.

Potom Monča řídila třetí hodinu prvouku. Poslední hodina čtení byla už klidnější. 

Na konci čtvrté hodiny jsme si všichni udělali zpětnou vazbu. Od dětí jsme se dozvěděly, že se jim líbila nejvíc matematika, což mě velmi potěšilo.

Nakonec jsme je i odváděly na oběd. Po chvíli dorazily i ostatní holky, které byly v jiných třídách. Nakonec jsme si celou exkurzi shrnuly společně.

Doufám, že si ji zopakujeme.

Karolína Zezulová z 9.C