Základní škola Židlochovice

Exkurze – vodící pes

           V pátek 25. 9. byla přišla do školní družiny  návštěva z brněnské školy pro výcvik vodících psů pro nevidomé. Mgr. Lenka Pláteníková dorazila se svojí klientkou Petrou a absolventem školy Čoprem. Čopr je černý krasavec z plemene flat coated retriever. Už nějakou dobu je Petra Čoprovým páníčkem. „Přišla jsem do školy, osahala si pár pejsků a okamžitě jsem věděla, že chci buď Čopra nebo nikoho jiného“ vypráví Petra s úsměvem na tváři.

           Děti se od návštěvy dozvěděly spoustu nových a zajímavých informací. Dámy nám představily chod školy, průběh celého výcviku těchto psů, jejich vesty a postroje a závěrečné předání pejska svému páníčkovi. Petra s Lenkou se dětí ptaly i v průběhu svého povídání. Máte doma psa? Co myslíte, jak dlouho trvá taková psí škola? Jaké znáte plemena psů, která mohou být vodící? Dále například: Jak se Petra dozví, že nastupuje do správného autobusu? Podle čeho se nevidomý orientuje na semaforu? A delší debatu pak vyvolaly otázky: Když potkáte nevidomého s vodícím psem, jak byste se měli chovat? Myslíte, že vodící pes může s páníčkem kamkoliv? Děti byly zvídavé a aktivně se hlásily. Na otázky odpovídaly trefně a zajímavě. Na závěr celého programu si každý z dětí mohl Čopra pohladit.

           Chtěli bychom milé návštěvě  poděkovat za zajímavé informace a cenné rady. Inspirovat se můžeme i jejich krásným mottem: Správně vidíme jen srdcem. Co je důležité, je očím neviditelné. - Antoine de Saint-Exupéry