Fašanky, fašanky…

Ve středu 12.4. jsme se s dětmi prvních tříd vydali do Strážnice. Začátek cesty muzeem  se nesl v duchu masopustu, kterému se na Slovácku říká "fašank". Již z dálky jsme slyšeli rambajs a muziku. Po cestě nás čekaly maškary, se kterými jsme si zatancovali. K masopustu neodmyslitelně patří i velké hostiny, to abychom si udělali  zásoby před dlouhým půstem. Ochutnali jsme sladkou dobrotu v podobě smažených koblížků a upečených jidášů. Strávili jsme  hodinu hudební výchovy ve staré škole s panem učitelem, který trestal nehodné děti kleknutím na polínko. Společně s děvčaty, které nesly Smrtku "Mařenu" jsme vyhnali ze vsi  zimu. S básničkou "Otloukej se píšťaličko" jsme si vyrobili vrbovou píšťalku. Za velkého rámusu s klepači v ruce jsme se podívali do areálu Horňácka, kde se dokončovaly přípravy na Velikonoce: pletly se zde "žíly" - pomlázky a pro koledníky zdobily kraslice různými technikami. Abychom neodešli s prázdnou, vyrobili jsme si na památku husičky a kuřátka v rukodělné dílně.

Mgr. Petra Dobrovolná