Finanční gramotnost

Projektový den Finanční gramotnost v pátých třídách

V pátek 22.3.2019 proběhl v pátých třídách projektový den na téma Finanční gramotnost.  Hodiny  připravili a vedli lektoři ze společnosti  Your Chance, která se věnuje školení  finanční gramotnosti na základních a středních školách v České republice.

Žáci byli rozděleni do čtyřčlenných pracovních skupin, ve kterých promýšleli a připravovali různé strategie a rozpočty daných úkolů. Nejdříve se museli shodnout na vytvoření imaginární postavy (muž/žena,věk, zaměstnání…), která se postupně učila hospodařit s penězi, které si vydělala -  pronajmout byt, koupit auto, platit energie, uživit se, splácet půjčky, podělit se o výdaje s partnerem,  apod. Hravou formou žáci sestavovali týdenní jídelníček, vybírali vhodné bydlení, auto, oblečení a jiné potřebné věci k životu tak, aby se vešli do finančního rozpočtu, který jim byl zadán. Nejenže se to některým skupinkám podařilo, ale někteří dokonce dokázali i něco ušetřit. Za dobře splněné úkoly dostali žáci fiktivní peníze tzn. Chechtáky, za které si v připraveném obchůdku mohli zakoupit drobné sladkosti.

Projektový den se vydařil. Žáci se dozvěděli spoustu zajímavých informací. Lektoři chválili naše žáky, jak jsou informovaní a že pojem Finanční gramotnost – náklady, výnosy  a další finanční pojmy jim nejsou cizí.

Děkujeme lektorům  za pečlivě připravené úkoly.

Mgr. Vilma Zímová a Mgr. Daniela Tichá