Základní škola Židlochovice

Fyzika na SŠSE Trnkova

Potřetí na SŠSE Trnkova

V pondělí 31. 3. 2014 se vybraní žáci devátých tříd naposledy v tomto školním roce zúčastnili v rámci projektu "Podpora přírodovědného a technického vzdělávání na středních školách v Jihomoravském kraji" exkurze na SŠ strojírenské a elektrotechnické, Trnkova Brno.  Pro žáky byl opět připraven velmi bohatý, téměř pětihodinový program. Žáci byli rozděleni do tří skupin a postupně obcházeli všechna stanoviště. První zastávka navazovala na programování CNC stroje z minulých návštěv. Tentokrát si žáci vyzkoušeli krok po kroku návrh a simulaci obrábění šachové figurky na soustruhu v programu Sinumerik. V další části "Fyzika hravě" se žáci zabývali alternativními zdroji elektrické energie. Byly jim představeny modely vodní, větrné a solární elektrárny. Ve zbývajícím čase se věnovali motorům a některé druhy motorů jako jsou synchronní, asynchronní a komutátorové motory si mohli také prohlédnout. Na povídání o motorech navazovala poslední elektrotechnická část, ve které si žáci na památku sestavili jednoduchý elektromotorek. I tentokrát byla exkurze velmi přínosná, a to nejenom pro žáky ale i pro vyučující a všichni se těšíme na spolupráci v dalším školním roce.