Základní škola Židlochovice

Mohyla míru – 8. ročník

Ve dnech 24. a 27. dubna jsme s vybranými žáky 8. ročníku navštívili nedalekou Mohylu míru, památku na slavnou bitvu tří císařů u Slavkova v roce 1805. Kapitolu o napoleonských válkách jsme v hodinách dějepisu probrali. Nezbývalo nic jiného, než se podívat blíže na tuto událost přímo na místě činu.

 

V první části prohlídky, která byla rozdělena do čtyř místností, jsme se dozvěděli o situaci v Evropě před bitvou, potom následovala audiovizuální ukázka z filmu Vojna a mír. Ve třetí místnosti jsme viděli animaci bitvy na mapě bojiště a jako poslední nás čekalo diplomatické řešení po bitvě.

V druhé části jsme si vyslechli historii a význam památníku a kaple, kterou jsme si vzápětí prohlédli a mohli vyzkoušet akustiku, která umožňuje ve dvou protilehlých rozích slyšet i šepot.

Exkurze byla poučná a zajímavá. Zřídka se naskytne člověku možnost najít tak důležitou památku na události tak velkého významu v takové blízkosti jako se to poštěstilo nám.

 

Mgr. Prášilík Adam

 

8.A

 

8.B

 

8.C

 

8.D

 

8.E

 

8.E