Základní škola Židlochovice

100. výročí vzniku republiky

Ve čtvrtek 15. listopadu 2018 proběhla v místní sokolovně v Židlochovicích oslava stého výročí vzniku Československé republiky, a to pod taktovkou ZŠ Židlochovice. Žáci 2. stupně se na tento den poctivě a dlouhodobě připravovali ve svém volném čase a pod dozorem svých pedagogů.

V již zmíněný den se v sokolovně nachystalo devět týmů, každý z nich si připravil zajímavé informace o určité oblasti života první republiky. Na pódiu se tak vystřídaly skupiny přibližující divákům vojenství, regionální informace se zaměřením na obec Nosislav, T. G. Masaryka, společenské vrstvy a politické strany, literaturu a tisk, architekturu, divadlo a film, módu a dobovou kuchyni i trávení volného času.

Kromě základních informací si žáci připravili i něco navíc, díky tomu bylo možné zhlédnout například ukázku ze hry Voskovce a Wericha nebo si poslechnout recitaci básně Viktora Dyka. Prezentace byly navíc zpestřeny kulturními vložkami v podobě švejkovské scénky nebo lidové písně Ach, synku, synku. Vše bylo nakonec zakončeno zpěvem české a slovenské hymny. Soutěžící museli svá vystoupení veřejně ukázat hned dvakrát. Dopolední program byl určen jejich spolužákům ze sedmých a osmých tříd, odpolední program byl věnován rodičům a dalším zájemcům.

V dopoledním programu se navíc hlasovalo o vítězných týmech. Dva nejlepší za odměnu na jaře vyrazí do Prahy. Rozhodla o tom žákovská rada a slavnostního vyhlášení se ujala paní ředitelka. Na druhém místě skončil tým s dobovou módou a kuchyní, kde plusové body zajisté nasbíral na vyvedené módní přehlídce i ochutnávce Masarykova cukroví a chlebíčků. Na prvním místě skončil tým v ryze chlapeckém provedení, který diváky poučil o trávení volného času a přidal ukázku z přípravy na sokolský slet a zatančil charleston.

Akce se ze všech stránek vyvedla a obrovskou pochvalu a respekt si nezaslouží jen dva vítězné týmy, ale všech, více než 60 žáků a spousta učitelů, kteří se do příprav a realizace oslavy vzniku republiky naplno a s chutí zapojili.

 

Mgr. Zuzana Hennebergová