Osvětim a Březinka

Dne 3.10.2013 se uskutečnila exkurze pro 43 žáků 9. tříd do Muzea obětí holocaustu v Osvětimi a Březince. Toto vážné téma žáci probírají v hodinách dějepisu, a tak měli zájem toto pietní místo navštívit. Díky emotivnímu podání paní průvodkyně si žáci odnáší vlastní, velmi hluboký prožitek a pochopení dané problematiky. V závěru výkladu, kdy paní průvodkyně řekla, že všechny ty hrůzy s sebou nesly i něco dobrého se objevilo zděšení a otázka v očích žáků – co dobrého? Jak to myslí?? A paní průvodkyně pokračovala – to dobré byl každý kousek chleba tajně podstrčený tomu, co to nejvíc potřeboval, každý stisk ruky, porodní asistentka, co přes ohrožení vlastního života zachránila právě narozené dítě jedné vězenkyně, muž, který ukryl nemocného druha a tím mu též zachránil život a další a další zdánlivě drobné činy, které v těchto podmínkách nabývaly obrovských rozměrů..
Na závěr celé exkurze průvodci pochválili naše žáky za vzorné chování, kterým tak vzdali úctu tomuto místu.
Celou exkurzi připravila a zorganizovala p.uč. Renata Rubešová a pomocný dozor jí vykonávala p.uč. Alexandra Bravencová.