Týden zdraví

I přesto, že v tomto mrazivém zimním období všude kolem nás číhá spousta bacilů, které se nevyhnuly ani židlochovickým dětem, se naši druháci s velkým nadšením pustili do projektového týdne „Zdraví“.

Protože se říká „sportem ku zdraví“, žádný den jsme nevynechali rozcvičku na zábavnou písničku. Hned první den děti přišly na spoustu věcí, které bychom měli dělat pro svoje zdraví. Nedílnou součástí pevného zdraví je pestrá a vyvážená strava se spoustou vitamínů, dostatek pohybu a spánku, smích a pohoda. Vyjmenovali jsme také spousty nezdravých potravin a nápojů, se kterými se denně potkáváme, ale měly bychom je omezit. Žáci přišli na nezdravé neduhy nejen dětí, ale také dospělých.

Abychom věděli, které potraviny a v jakém množství by se měly denně konzumovat, vzali jsme si na pomoc Pyramidáčka. Tento chlapec nás provázel celým dnem a s pomocí jeho pohádkového příběhu nám vysvětlil, co je to potravinová pyramida. Dozvěděli jsme se, které potraviny bychom měli jíst nejčastěji a naopak, kterých bychom se měli vyvarovat. Jednotlivé skupinky dětí pak vytvořily krásné vlastní Pyramidáčky.

Nebyl by to týden o zdraví, kdybychom neochutnali nějaké ovoce a zeleninu. Děti naslepo ochutnávaly a hádaly, o jaký druh ovoce či zeleniny se jedná. Všichni vyzkoušeli a nezalekli se např. ani hořkého grepu či červené řepy J.

Zúčastnili jsme se ankety o nejoblíbenější ovoce a nejméně oblíbenou zeleninu. Děti všechny informace zpracovaly do obrázkového grafu.

Celý týden o zdraví jsme završili přípravou zdravé pomazánky. Děti si samy vybraly recept na zdravou pomazánku, přinesly ingredience a celé třídě připravily zdravou svačinku. Odborná porota složená z žáků druhých tříd ochutnávala a nakonec vybrala nejlepší a nejchutnější pomazánku.

Mgr. Pavlína Srncová

Mgr. Marcela Černá