Základní škola Židlochovice

Vasrůvka nad Brnem

Děti 2.A se vydaly poznat svět okolo Brněnské přehrady i pod její hladinou. Po zážitkové cestě MHD (autobusem, vlakem i tramvají) nás na konečné stanici Přístaviště očekávala Zorka - vedoucí spolku Rezekvítek, který se zabývá ekologickou výchovou a ochranou přírody. Úvodní hrou Na kapku vody jsme se rozdělili do skupin a po celou dobu sbírali indicie s cílem odhalit tajemnou bytost žijící pod hladinou vody. Při stavbě krajiny jsme si zopakovali, jak vypadá řeka od pramene k ústí, řekli si, proč vznikají přehrady a další vodní nádrže. Při té příležitosti jsme se dověděli zajímavosti o Brněnské přehradě - víte, že vznikla zatopením Kníniček v roce 1940? Nejzajímavějším momentem bylo pro nás samotné zkoumání živočichů pod vodní hladinou. Pomocí sítí, naběráků, lupy a dalších pomůcek jsme pozorovali vodoměrky, šneky, jehlanky, klešťanky, bodule, bruslařky a další vodní živočichy. Bavily nás i honičky Na sinice, potápníky, jepice a detrity. Při řešení posledního rébusu jsme odhalili tajemnou bytost - byla jí JEPICE. Její život je tak zajímavý. Larvy jepice žijí pod hladinou několik let, dospělý okřídlený hmyz žije jeden až tři dny bez příjmu potravy a umírá.

Zpracovala tř. uč. Petra Dobrovolná