Základní škola Židlochovice

Včely a včelařství

"Ano, bolí. Bolí to pořád stejně. Včelař si zvykne na dávku včelího jedu, ale bolest je tam vždycky. A nejvíc to bolí do nosu." Asi téměř každého člověka tahle otázka napadne.

Kvůli tomu ale dva židlochovičtí včelaři do školy nepřišli. Snažili se přiblížit šesťákům, jak to v úlu chodí, kdo je kdo, proč se chovají právě takto a co včelám velmi škodí a naopak, co by jim v dnešním světě pomohlo.

Žáci se zájmem poslouchali a když měli možnost si z bezprostřední blízkosti prohlédnout dělnice, trubce a matku a dovědět se o tomto úchvatném společenství bezpočet zajímavostí, čas utíkal více než rychle. Včel a hmyzu vůbec celosvětově ubývá - druhově i početně - a ano, záleží i našem odpovědném chování, zda budeme mít v příštích letech druhově pestrou přírodu.

Program byl financován z projektu MAP II - odborníci z praxe do škol. 

David Kopeček