Základní škola Židlochovice

Výlet 7.A v Kutné Hoře

Se třídou 7.A jsme vyjeli ve čtvrtek 8. června vlakem směrem do Čech, do Kutné Hory. Během 2 dnů jsme poznali bohatou a zajímavou historii tohoto středověkého města a stříbrné pokladnice českých králů.

Naší první zastávkou po příjezdu byla slavná Kostnice s kryptou s mnoha lebkami a kostmi lidí. Potom nás čekal rozchod a obědem na náměstí. Ubytovali jsme se nedaleko náměstí v internátním penzionu U Rytířů. S lehčími zavazadly jsme vyrazili do Vlašského dvora na prohlídku královské mincovny – viděli jsme ražbu slavného stříbrného pražského groše. Poslední akcí dne byl Hrádek a muzeum stříbra, kde jsme se dozvěděli mnohé o těžbě stříbra a prošli jsme si štoly stříbrného dolu. Štola byla občas těsná, ale prošli jsme zdárně všichni a zažili jsme i „absolutní tmu“. První den se nachýlil ke konci. Po malé oslavě narozenin se šlo na kutě načerpat síly na další den.

Na začátek dalšího dne byl v plánu Chrám sv. Barbory. Skvost gotické architektury, který se nám vyjevil při ranním slunci ve své plné kráse. Po prohlídce uvnitř katedrály jsme se vydali jižní stříbrnou stezkou směrem k Vrchlickým vodopádům. Cesta přírodou byla odpočinkovým zpestřením a po dosažení vodopádů jsme se po okruhu vydali zpět do Kutné Hory.

Po obědě v centru města jsme se prošli k vlakovému nádraží a nasedli na náš zpožděný vlak směrem k Brnu. V cílové stanici v Hrušovanech jsme vysedli naštěstí jen s přijatelným půlhodinovým zpožděním.

Celí, zdraví, bez újmy a závad budeme vzpomínat na kopu zážitků ze stříbrného města.

 

Třídní učitel

Adam Prášilík