Základní škola Židlochovice

Výlet za uměním

V úterý 23. října 2018 se žáci 7. a 8. ročníků, kteří navštěvují předmět Estetická a mediální tvorba, vydali do Brna na výstavy dvou významných českých umělců – Alfonse Muchy a Vladimíra Kokolii. Cílem exkurze bylo zejména to, aby se děti seznámily s uměním realistickým i abstraktním a aby zjistily, jaká umělecká tvorba je jim osobně bližší.

Výstava Dva světy Alfonse Muchy byla krásným shrnutím veškeré umělcovy tvorby. Vidět jsme mohli jednak jeho populární secesní plakáty, které se vyznačují svou elegancí a jemností, jednak také světově proslulou Slovanskou epopej, která děti obzvlášť zaujala. Rozměrná plátna, na nichž Mucha zachytil dějiny slovanských národů, totiž opravdu berou dech.

„Dnes se mi nejvíce líbila výstava Alfonse Muchy. Líbilo se mi vyprávění do sluchátek, jeho tvorba a celková atmosféra výstavy. Nejhezčí obraz podle mě byl Slované v pravlasti.“ 

Název výstavy Vladimíra Kokolii je už sám o sobě dost vypovídající – To nezbytné z Kokolii. Výstava je, stejně jako u Alfonse Muchy, shrnutím toho zásadního z umělcovy tvorby. V galerii děti viděly nejen typické Kokolii barevné abstraktní malby, ale i jeho kresebné hříčky, které diváka nenechají jen tak se dívat na obraz, ale nutí ho kolem díla chodit a hledat všechny jeho významové roviny.

„Dnes se mi líbila výstava Vladimíra Kokolii, jeho obrazy jsou takové tajemnější a mohou mít víc významů, každý si je může vyložit po svém.“ 

Obě výstavy v Brně byly velmi povedené a už teď s dětmi víme, že objevovat svět umění zase někdy společně vyrazíme. 

                „Líbilo se mi, jak jsme mohli pozorovat a porovnat dva úplně jiné styly. Ráda bych jela na nějakou další výstavu.“