Základní škola Židlochovice

Zážitkový výlet 9.E

Zvažovala jsem, jaký školní výlet mám pro svou třídu zrealizovat na konci 9. ročníku. Za podpory rodičů žáků 9.E jsem mohla uskutečnit svou myšlenku zážitkového programu. O jeho tvorbu jsem požádala věhlasnou společnost Tokaheya. Mým záměrem, a tedy zadáním pro lektory, byl „přechodový rituál“ od bezstarostného devítiletého působení na základní škole k přijetí zodpovědnosti za svůj život a své činy. Požádala jsem o dobrodružství a nové zážitky s přesahem do rozvoje osobnosti.

Žáci vystoupili z komfortní zóny, prošli si několika hrami, během nichž měli možnost přijít si na způsob předávání informací s různou důležitostí, na metodu win-win a různé podoby motivace a spolupráce. Část programu se věnovala citlivou formou ženskému a mužskému světu a nakonec jako skupina spolupracovali v extrémním běhu (co se času i tempa týče), během něhož si fyzicky sáhli hluboko do svých sil i vzájemné motivace.

Na závěr proběhla cenná reflexe, během níž padla moc pěkná, citlivá slova směřovaná k objevení vlastního potenciálu i síle třídy jako fungující skupiny. Žáci často hovořili o aha efektu a smutku, že za měsíc společně vlastně končí. 

Byl to nezapomenutelný výlet. Žáci dopředu o detailech informováni nebyli a byli zpočátku i poměrně skeptičtí k výsledku. Od začátku jsem nezastírala, že cesta na Výhon a zpět není to, co je pro nás v tomto výletu podstatné, a vysvětlovala jim, že to, jak samotný výlet pojmou, je čistě na každém z nich. Bude to příležitost, tak ať se jí zkusí chopit a uvidí, jestli pocítí nějaký osobní přínos, nebo ne. Zda-li se tak stalo, či nikoli, se uvidí časem. Na výlet přišla skupina machrů, která mě udivovala místy i nevhodným humorem, na konci dne domů odcházeli špinaví a výkonem fyzickým i psychickým znavení mladí lidé s novými prožitky a hlavně usměvaví se slzami v očích a držící se okolo ramen.

Akce se více než zdařila, otevřela i starší třídní rány, proběhly velmi zajímavé rozhovory mezi jednotlivými dětmi a vyvstala různá uvědomění. Děkujeme Tokaheye za fantastický program a já osobně se těším na další spolupráci s nimi.

PhDr. Jana Chlápková