Základní škola Židlochovice

Zvuky naší fauny

V pátek 7.6. se žáci sedmého ročníku měli možnost seznámit s Mgr. Tomášem Šenkyříkem, který se dlouhodobě zabývá nahráváním zvuků v přírodě. Biologie tak dostává nový rozměr a není jen o tom, co jak vypadá, ale také o tom, jak se jednotlivé organismy projevují zvukově. V krátké přednášce žákům vysvětlil, jak se vlastně zvuky v přírodě nahrávají, co vše mohou zvuky živočichů znamenat a vyjadřovat a došlo samozřejmě i na konkrétní zvukové ukázky. "To, že v televizi poznáme v dokumentu leckteré africké zvíře, ale neznáme živočichy, které máme na dosah ruky, je smutná realita dneška", tvrdí Šenkyřík. I proto se zabývá nahrávkami převážně v Jihomoravském kraji a přispívá tak k popularizaci naší fauny. Jeho nahrávky jihomoravské fauny si můžete poslechnout na zvukové mapě.

David Kopeček